Вацлав Хавел хятад хоригдолд захиа бичлээ

Нийтлэсэн: admin
Огноо: 2010-12-15
Вацлав Хавел хятад хоригдолд захиа бичлээ

Жил болгон Осло хотод Нобелийн шагнуулах гардуулах ёслол болдог билээ. Энэ жилийн ёслол өнгөрсөн 5 дахид буюу 2010 оны 12 сарын 10-нд болсон ба нэг л хүн энэхүү гайхамшигт үдэш ирээгүй байв. Энэ бол Лиоу-Сиао по. Хүний төлөө тэмцэгч, одоогоор хятадын шоронд хоригдож байгаа Лиоу-Сиао по-г Нобелийн комиссынхон урисныг хятадын засгийн газар үл тоон, түүнийг түр чөлөөлөн суллаагүй нь хүний эрхийн төлөө тэмцэгчдийн эгдүүцэл, шүүмжлэлийг хөдөлгөсөн хэрэг болгов. Чех улсын анхны ерөнхийлөгч нь Вацлав Хавел нь зөвхөн Европд бус, олон улсад хүндлэгдсэн димломатч бөгөөд хятадын засгийн газрын төлөө мятралгүй тэмцэж байгаа Лиоу-Сиао по-д хаяглан захиа бичсэнийг ТЭРГҮҮЛЭГЧ хамт олон та бүхэндээ орчуулан хүргэж байна.

 Milý Liou Siao-po, patřím k tisícům, a možná milionům lidí, kteří se radují z toho, že jste dostal letošní Nobelovu cenu míru. Je vždycky povznášející, vidíme-li, že respekt k lidským právům a svobodám nekapituluje před silou a mocí a neustupuje praktickým zájmům politickým a hospodářským, jak tomu často bývá. Hrdinou dne nejste jen Vy, ale i ti, kteří Vás vyznamenali. A Vaše ocenění není jen posilou pro Vás, ale je činem dobrým pro všechny. Je totiž zprávou celému světu, že sloužit pravdě stále lze, že taková služba může být viditelně oceněna a tím nabídnuta jiným jako zdroj inspirace, a že tedy není vše ztraceno.

Mimo jiné: jsem hluboce přesvědčen, že vytrvá-li celosvětový zájem o Váš osud, Vaše vláda ustoupí a propustí Vás a postupně i všechny další čínské politické vězně. I ona totiž musí myslet prakticky a chápat, že vůbec není v jejím zájmu ten typ proslulosti, který plyne z pronásledování lidí, jako jste Vy.

Jako asi všichni signatáři československé Charty 77 jsem samozřejmě dojat, že naše hnutí bylo inspirací pro čínskou Chartu 08. Nejsem dojat jen proto, že se tu po mnoha

letech připomíná naše dávné úsilí, ale především proto, že se potvrzuje to, co si myslím dávno, totiž že základní lidská práva a svobody jsou univerzálními hodnotami, které v jejich základních obrysech jsou sdíleny všemi národy či civilizačními okruhy dnešního světa.

Měl jsem příležitost setkat se s disidenty z mnoha různých zemí a byl jsem překvapen, jak podobné byly jejich ideály, zkušenosti i starosti. A dokonce i rejstřík perzekučních dovedností autoritativních vlád v jejich zemích byl nápadně shodný a zcela nezávislý na tom, zda příslušné vlády třímaly v ruce prapor pravicový, či levicový. Existuje prostě jakési mravní minimum, které je společné celému světu a dík němuž mohou lidé ze zemí tak vzdálených a odlišných jako Česká republika a Čína usilovat o tytéž hodnoty, solidarizovat se spolu a zakládat tím skutečná - nikoli jen předstíraná - přátelství.

Není jasné, kdy Vaše úsilí přinese konkrétní úspěchy. Nemusí to být hned. Zatím se mohou objevit jen úspěchy dílčí a nepřímé. Ale dříve či později se i ve Vaší zemi budou poměry měnit. Mimo jiné proto, že tržní ekonomika je s autoritativním způsobem vlády ze samé podstaty věci natrvalo neslučitelná.

Nejistota, zda boj za lidská práva přinese nějaké konkrétní výsledky a kdy se tak stane, by Vás neměla zneklidňovat. To byla naše zkušenost: dobré věci jsme se snažili dělat prostě proto, že jsou dobré, a nekalkulovat přitom o době a velikosti zisku. Takový postoj má mnoho výhod, nejen tu, že eliminuje možnost zklamání, ale i tu, že dává příslušnému úsilí autenticitu. Přílišné taktizování nikoho nestrhává, ale spíš svádí k dalšímu taktizování. Četba Vaší Charty 08 mne přesvědčuje o tom, že si toto všechno uvědomujete.

Ať tak či onak, měli byste být připraveni i na alternativu brzkého úspěchu. Kdo je příliš připravený na dějiny, je mi sice obvykle trochu podezřelý, ale do jisté míry být připraven je třeba. To je také naše zkušenost. Bylo by skvělé, kdybyste se dokázali ve svém působení poučit i z různého tápání a zmatků, které prožívaly naše země po pádu komunistické moci, a vyvarovat se jich.

Milý Liou Siao-po, srdečně Vás zdravím, blahopřeji Vám k Nobelově ceně míru a přeji Vám zdraví a pokud možno dobrou mysl.

Váš Václav Havel.

 

Václav Havel
Autor je bývalý prezident České republiky

 

  

 

 

Хүндэт Лиоу-Сиао по, миний бие бээр таныг энэ жилийн Нобелийн шагнал авсанд тань баярлаж буй тэрхүү мянга мянган, магад сая сая хүмүүсийн нэгэнд багтах билээ. Хүний эрх, эрх чөлөөний төлөө аливаа хүчинд бууж өгөлгүй, засгийн газар болон эдийн засгийн сонирхолд автагдалгүй тэмцэж байгааг харах нь үнэхээр сэтгэл хөдөлгөмөөр. Зөвхөн та бус харин таныг хүндэлж явдаг тэр хүмүүс энэ өдрийн баатар эзэд юм. Энэ шагнал зөвхөн таныг зоригжуулахаас гадна бүгдэд зориулсан сайн үйлс болж байна. Дэлхий нийт даяар шударга үнэн хэзээ ямагт оршин буй нь зарлан түгж, үнэний төлөөх тэмцэл нүдэнд тусахаар шагнагдаж болдгийг харуулж, бусдад бүх юм дуусаагүй хэмээх урам зоригийн эх сурвалж, ундарга болж байна.

Үүнээс гадна, хэрэв таны хувь заяаны талаарх дэлхий нийтийн сонирхол цаашид үргэлжлэх аваас Таны засгийн газар таныг, улмаар өөр бусад хятадын улс төрийн хоригдлуудыг суллана гэдэгт би итгэж байна.

Чехословакийн Charta77-дээр бүгд гарын үсэг зурсан нь улмаар хятадын Charta08 үүсэхэд гол түлхэц хүч болсон билээ. Энд би олон жилийн өмнөх үйл явдлыг санан дурсахдаа бус харин хүний эрх, эрх чөлөөний тухай ерөнхий ойлголт нь өнөөгийн бүх улс орнуудын ард түмнээ хуваалцаж болох олон талт универсал үнэлэмж гэдгийг батлах гэсэн юм.

Янз бүрийн улс орнуудын тэрс үзэлтэнгүүдтэй уулзаж, ярилцах боломж надад байсан ба уулзах болгонд тэдний үзэл бодол, туршлага, сэтгэл зовнил ямар адилхан байдгийг анзаараад гайхдаг байлаа. Баруунчуудыг, эсвэл зүүнчүүдийг дэмжиж буйгаас үл шалтгаалан дээрх улс орнуудын бүрэн эрхт, дарангуйт засгийн газрын залхаан цээрлүүлэх үйл ажиллагаа нь хүртэл адилхан байгааг ажиглав. Гэхдээ бүх улс орон болгонд ёс суртахууны доод хязгаар гэж байдаг бөгөөд Чех, Хятад шиг бие биенээсээ зайгаар хол алслагдсан улсын ард түмэн хамтдаа энэхүү ёс суртахууны үнэлэмжийг ихэсгэж, хуурамч бус жинхэнэ нөхөрлөлийг байгуулах боломжтой юм.

Таны хүчин чармайлт хэзээ тодорхой амжилт авчрах нь тодорхой бус. Заавал одоо ч байх албагүй. Одоохондоо амжилтын зөвхөн өчүүхэн хэсэг нь шууд бусаар илэрхийлэгдэж байж ч мэдэх юм. Хэзээ орой хэзээ нэгэн цагт Танай улсад энэхүү харьцаа өөрчлөгдөнө. Учир нь зах зээлийн эдийн засаг, засгийн газрын дарамт хоёр хоорондоо үл зохицох билээ.

Хүний эрхийн төлөө тэмцэл нь үр дүн авчрах нь тодорхой бус гэж хэлснээрээ Таныг таагүй болгохыг хүссэнгүй. Бидний туршлагаас танд хуваалцахад: сайн үйлсийг бид зүгээр л хийхийг оролддог, учир нь сайн зүйл тул цаг хугацаа, ашиг олзны хэмжээг үл ойшоодог билээ. Ийм үзэл бодол нь урам зоригийг хугалахыг багасгаж өгдөг давуу талтайгаас гадна үнэн зөв үйлдэлд тохирох жинхэнэ хүчийг нэмдэг билээ.

Огцом гэнэтийн амжилтанд бас бэлэн байхыг давхар зөвлөж байна. Түүхэн үйл явдалд бэлэн байх, аливаа зүйлд бэлэн байх хэзээд ч илүүдэхгүй гэдгийг өөрсдийн туршлага дээр үндэслэн дурдаж байна. Коммунист нийгэм нуран унасны дараа ч гэсэн манай улсад эмх замбараагүй байдал үүссэнийг санан, өөрийн үйл хэргээрээ бусдыг зааж сурган, гийгүүлж байгаарай.

Хүндэт Лиоу-Сиао по Танд чин сэтгэлээсээ мэндчилэн, Нобелийн энх тайвны шагнал авсанд баяр хүргэн, эрүүл энхийг, саруул цэлмэг ухааныг хүсэн ерөөе.

Таны Вацлав Хавел

Чех улсын экс ерөнхийлөгч
Сэтгэгдэл бичих

Өөдрөг үзэлтэн аливаа хүнд нөхцөл байдалд зөвхөн боломжийг нь олж хардаг, гутранги үзэлтэн аливаа боломж гарах болгонд бэрхшээлийг олж хардаг
— У. Черчилль

Хүн өдөрт 8-н цаг унтах хэрэгтэй